Tasz

Przeżyłem, więc wiem - nieznane   kulisy   wypraw wysokogórskich

książka Klaudia TaszBardzo miło jest nam poinformować, że na początku października 2014 roku ukazały się nakładem wydawnictwa Annapurna długo wyczekiwane wspomnienia Ryszarda Szafirskiego - taternika, alpinisty i himalaisty „z najwyższej półki” -
spisane i opracowane przez Klaudię Tasz.

OPINIE:

Książka przyjazna w czytaniu i dająca dostęp do często tajemniczego, a zawsze groźnego świata gór i ludzi, którzy po nich się szwendają [...]. Są w Przeżyłem… i facecje,i dowcipy (o różnym stężeniu „tłustości”) i rozliczne scenki rodzajowe [...]. Są i lawiny, i odpadnięcia, i burze śnieżne. Jest walka o życie i jest śmierć towarzyszy z liny. Ale to wszystko nie bez akcentów ironii (i autoironii), a także nie bez motywów dydaktycznych.

- Andrzej Paczkowski „Owca”
(profesor nauk historycznych, przewodniczący Rady IPN, alpinista i wieloletni prezes PZA)

[...] „Przeżyłem więc wiem” przeczytałem jednym tchem. I nie tylko dlatego, że opisuje również moje przygody i moje czasy. Jest po prostu świetnie napisana. Rysiek ma wyjątkowy dar opowiadania a Klaudia Tasz świetne pióro!

- Janusz Kurczab
(znawca historii himalaizmu, pisarz i felietonista, redaktor serwisu wspinanie.pl i „Taternika” (2003–2007), instruktor alpinizmu, szermierz) 


PISZĄ O KSIĄŻCE:

prof. dr hab. Leszek Korniszewski, profesor nauk medycznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, lekarz wypraw himalajskich:
  Książkę czyta się jednym tchem [...]. Przeżyłem… jest bardzo potrzebną i udaną próbą uratowania pamięci o sukcesach Polaków,
  zwłaszcza w latach 1960-1980.
 

Recenzja środowiska wspinaczkowego (serwis drytooling.com.pl)... 

Recenzje na lubimyczytac.pl...

Recenzja serwisu wspinanie.pl...

"Przeżyłem…" można śledzić na fb...

andy 1973 rokantarktyka 1977 rokbiwak pod alpamayo 1973 rokice fall 1980 rokmalubiting 1969 rokpo pierwszym zdobyciu filaru eigeru 1968 rokpod everestem zima 1980w drodze na everest zima 1980 rok

OPIS KSIĄŻKI:

Przeżyłem, więc wiem to książka zarówno dla osób, które z górami nie mają nic wspólnego, jak i dla znawców historii ich podboju. 

Ryszard Szafirski, ujawnia przemilczane fakty związane z legendarnymi wyprawami lat 1960-1981 i obala krążące w środowisku  mity. Zebrane w tej książce historie można zazwyczaj usłyszeć tylko na prywatnych spotkaniach taterników, alpinistów i himalaistów.

Światowy poziom opisanych w książce osiągnięć i ich niezwykłą wartość sportową można docenić dopiero z perspektywy czasu: do dziś nie zostały powtórzone. W 1980 roku Polacy, jako pierwsi, zdobyli Everest zimą. Również północny filar Eigeru należy do Polaków, a na południowej ścianie Annapurny Zakopiańczycy wytyczyli jedną z trudniejszych himalajskich dróg i nazwali ją imieniem Jana Pawła II. Próby innych himalaistów na dziewiczym Peak 29 zakończyły się tragicznie - ostatecznie zdobyli go Zakopiańczycy.

Dzięki Przeżyłem... możemy spojrzeć na najważniejsze górskie sukcesy Polaków z perspektywy człowieka, który miał w nich swój niemały udział. Czasem jest to opowieść bardzo prywatna, wręcz intymna, a wspomnienia dotyczą zdarzeń i śmiesznych, i dramatycznych.

Odsłaniając kulisy poważnej górskiej działalności, Ryszard Szafirski nie stroni od trudnych tematów: imprez, miłości spotkanych w dalekich krajach, refleksji nad relacjami z najbliższymi i ze wspinaczkowymi partnerami. Specyfika opisanych wyjazdów tworzyła też szereg niespodziewanych czasem pikantnych sytuacji, które pozwalają lepiej zrozumieć realia tamtych czasów.

Atutem książki jest bardzo duża ilość oryginalnych (archiwalnych) kolorowych zdjęć z najważniejszych wypraw w góry wysokie. Są niezwykłej urody, a większość dotąd nie była publikowana. Twórcą historycznych fotografii jest Ryszard Szafirski, który był zawodowym fotografem i współpracował z TVP. W książce wykorzystano też współczesne zdjęcia Tatr i Dolomitów innych autorów, którym bardzo dziękujemy za wsparcie.

Nowatorski charakter ma rozdział „Galeria Postaci” - zbiór krótkich, ale treściwych anegdotek o osobach ze świata gór, wzbogaconych przypisem biograficznym i zdjęciem. Całość zamknięta jest epilogiem, z którego można dowiedzieć się, jak doszło do napisania tej książki i w jakich okolicznościach powstawała.


288 kolorowych stron, cena księgarska: 44,90 zł. 

Zamówienia można składać bezpośrednio u nas: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

lub w księgarniach internetowych oraz w wydawnictwie Annapurna. Szczegóły wydawnicze...

* W tej chwili książkę można zamówić z rabatem. Ilość egzemplarzy promocyjnych ograniczona.