Tasz

Sałatka w kolanach

Klaudia i Szymon Tasz na Skrajnej Przełęczy

czyli mimo kontuzji jednak na ...podium

Kronika TOPR 21.04.2013 odnotowała: "W dniu 18.04, podczas treningu, znana zakopiańska ski-alpinistka doznała bolesnej kontuzji kolana w wyniku upadku, w rejonie Skrajnej Przełęczy. Ranną bezpośrednio z miejsca zdarzenia przetransportowano śmigłowcem do szpitala."

W tym samym czasie media piszą: "swoimi startami sukcesywnie wpisuje się do historii polskiego skialpinizmu. Koniec tego sezonu był jednak zaskakujący." Co faktycznie się stało?

Więcej o zakończeniu sezonu, wynikach i nie tylko: goryonlineoutdoormagazynskionline


- To nie był standardowy trening - wspomina swój wypadek Klaudia Tasz, aktualna mistrzyni Polski w skialpinizmie - W tym dniu nagrywaliśmy się na video. W ostatnim zjeździe miałam nagrać mojego brata, Szymona Tasz, który ma fantastyczną technikę, ale też jeździ bardzo szybko. Nagrywałam podczas jazdy, z kamery na kasku i zaczęłam patrzeć za bratem skupiając się na tym, żeby nagranie dobrze wyszło. Na pełnej prędkości wjechałam w bardziej miękki śnieg, który przytrzymał mi jedną nartę. Fiknęłam kozła w stylu głowa-nogi-głowa, a narty odpinały mi się na raty, wykręcając po kolei oba kolana. Ból był taki, że przestałam się ratować, więc mnie trochę powlokło -

Całość nagrała się na dwie kamery. Upadek trwał 20 sekund, a ortopeda z dużym doświadczeniem powiedział: "Rzadko się widuje tak masywne uszkodzenia obu kolan w ramach jednego wypadku". 

Rezonans magnetyczny i USG wykazały:
prawe kolano - całkowite zerwanie więzadła krzyżowego przedniego, zerwanie więzadła pobocznego przyśrodkowego, zerwany przyśrodkowy troczek rzepki, uszkodzenia krawędzi chrząstki rzepki, uszkodzenie trzonu łąkotki przyśrodkowej, stłuczenia kłykci bocznych kości piszczelowej i udowej oraz szczelina pęknięcia.
Lewe kolano - częściowe zerwanie więzadła krzyżowego przedniego, szczelina pęknięcia w okolicy przyczepu piszczelowego, częściowe uszkodzenie więzadła pobocznego przyśrodkowego, szczelina uszkodzenia łąkotki przyśrodkowej


Każdy zapyta, co dalej. Klaudia nie chce się poddawać i oponuje, gdy spotkane przy rehabilitacji osoby komentują: "co, na nartkach się było". Wie, że powrót do zdrowia i sportu, to kwestia czasu, a dokładniejsza ocena dalszego działania będzie możliwa po uzyskaniu ruchomości stawów, gdy zejdzie opuchlizna.

Konieczna będzie artroskopia kolana oraz operacja. Jej termin nie jest jeszcze znany.

Życzymy powrotu do zdrowia!

01 nagrywanie w zjezdzie02 nagrywanie w zjezdzie03 nagrywanie w zjezdzie04 nagrywanie w zjezdzie05 klaudia tasz ustane06 klaudia tasz ustane07 klaudia tasz a jednak ustane08 klaudia tasz ustane09 ewolucje w zmiennym sniegu10 ewolucje w zmiennym sniegu11 ewolucje w zmiennym sniegu12 chwile przed feralnym zjazdem13 podejscie do desantu14 ewakuacja15 winda do smigla