Tasz

MŚ w skialpinizmie - podsumowanie

Sztafety Mistrzostw Świata 2013


W ostatnim dniu startów na Mistrzostwach Świata w skialpinizmie (15 luty 2013r., Pelvoux, Francja) polska sztafeta w składzie: Klaudia Tasz, Anna Tybor, Anna Figura zajęła bardzo dobre, 5 miejsce. Przypomnijmy: na mistrzostwa stawiła się rekordowa ilość państw - 23. Przy takiej konkurencji piąte miejsce bardzo cieszy...


W pierwszych dniach Mistrzostw Świata rozegrany został sprint, czyli zminimalizowany do krytycznych rozmiarów wyścig na trasie o różnicy wzniesień ok. 80m; jeden podbieg na fokach (w tym odcinek na butach) i zjazd po ...bramkach, na których nie da się już nikogo wyprzedzić. Sprint nie jest konkurencją typową dla skialpinizmu, ale jest bardzo widowiskowy, więc ISMF (Międzynarodowa Federacja Skialpinizmu) na pewno z niej nie zrezygnuje. Zapowiedziano natomiast zmiany - zjazd w przyszłym sezonie ma być po muldach :)

Wynik Klaudii Tasz jest lepszy niż w zeszłym roku (drugi z Polek), ale 16 miejsce nie wystarczyło, żeby przejść do półfinału. Wygrała tradycyjnie Szwajcarka, Mireille Richard, ale zaskoczyła Amerykanka, Nina Silitch, która nie należy do młodych zawodniczek, a mimo to była o włos od zwycięstwa, ostatecznie zdobywając srebrny (historyczny, bo pierwszy dla Amerykanów) medal mistrzostw świata. Anna Figura jest 4 w seniorkach (przypomnijmy: w poprzednim roku była trzecia), ale jako "espoir" już półfinałowym czasem zapewniła sobie złoto w tej podkategorii.

Nie jestem sprinterką - śmieje się Klaudia - i osobiście potrzebuję więcej czasu na rozkręcenie się na trasie, więc czekam na kolejne starty, które już pojutrze: bieg indywidualny, który jest najcenniejszy bo oddaje to, czym naprawdę jest skialpinizm, a w dniu kolejnym vertical, czyli wyścig tylko pod górę (na jednym podejściu) i uważam, że tu może być ciekawie - mówi aktualna mistrzyni Polski w skialpinizmie.

Kolejne wyniki Klaudii Tasz: bieg indywidualny (26m), vertical (tylko pod górę, 26m) i sztafety (5 miejsce). Ostatni występ nie powtórzył sukcesu sprzed roku (4 m), ale jest dowodem, że Polska, przy wyśrubowanym poziomie międzynarodowym, jest w stanie wystawić mocne, równe zawodniczki. Tak trzymać! :)

1 klaudia sprint foto monika strojny2 klaudia sprint foto monika strojny3 klaudia sprint foto monika strojny4 klaudia sprint foto monika strojny5 klaudia sprint foto monika strojny6 klaudia sprint foto monika strojny7 klaudia sprint foto monika strojny8 klaudia sprint foto monika strojny