Tasz

Udany początek sezonu

Wspolny start Zawodów Pucharu Polski na Czantorii fot. Tomasz Król

Udanie rozpoczęła tegoroczny sezon Klaudia Tasz, aktualna mistrzyni Polski w skialpinizmie. Drugie miejsce wywalczone w pierwszych zawodach Pucharu Polski 2013 w Ustroniu (VI Puchar Czantorii im. Kuby Soińskiego) dało jej za razem kwalifikacje na mistrzostwa świata we Francji.

Tydzień później stanęła już na najwyższym stopniu podium w rozegranych w mocnej obsadzie na Słowacji Rallye Červenec - będących zarazem drugą edycją Pucharu Polski i Pucharu Europy Środkowej.


Na pierwszym tegorocznym starcie najbardziej odcisnęło się doskwierające przeziębienie. – Poszłam dużo poniżej swoich możliwości zajmując 2 miejsce. Dawno nie miałam tak ciężkiego startu. Pogodzenie przeziębienia z udziałem w zawodach jest bardzo trudne. Suchy, zrywający ze snu kaszel, katar, zatkane zatoki i uszy, ogólne osłabienie utrudniają życie każdemu, a co dopiero sportowcom. Po ponad miesiącu zmagań z przeziębieniem zwątpiłam w farmakologiczne wspomaganie i wróciłam do tradycyjnych "metod babuni" (cebula, czosnek, dzika róża, maliny, wiesiołek, babka) – opowiada Klaudia.

 1 klaudia tasz przed startem fot. tomasz krol2 podejscie rallye cervenec slowacja puchar europy srodkowej foto. monika strojny3 kla na podejsciu rallye cervenec slowacja puchar europy srodkowej4 zjazd rallye cervenec slowacja puchar europy srodkowej foto. monika strojny5 kla na podium

W kolejnym starcie było już lepiej. – W zawodach na Słowacji walka trwała od samego startu. Nieprzerwanie na czterech podejściach i zjazdach - aż 1851m przewyższenia – relacjonuje Klaudia Tasz. – Wygrałam te zawody, ale wynik ten wyjątkowo mnie nie cieszy, bo moja bezpośrednia konkurentka w ferworze walki pomyliła trasę i nie skręciła na metę. Już czekam na następne starty, bo to, co stanowi podstawę działań sportowca to pełna rywalizacja do samego końca – podkreśla aktualna mistrzyni Polski.

Kolejny start już na początku lutego we Francji. Tam w miejscowości Pelvoux w dniach 9-15 lutego odbędą się Mistrzostwa Świata w skialpinizmie. Trzymajcie kciuki za całą reprezentację Polski!